Σελίδες: [1]
Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Τσάμπιονς Λιγκ: Στα πλέι οφ ο Παναθηναϊκός  (Αναγνώστηκε 5309 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mimi
Super member
Sr. Member
*
Μηνύματα: 334


www.globus-tracker.com


« στις: Αυγούστου 05, 2009, 02:08:28 »

Τσάμπιονς Λιγκ: Στα πλέι οφ ο Παναθηναϊκός


NAFTEMPORIKI.GR Τρίτη, 4 Αυγούστου 2009 23:38
Τελευταία Ενημέρωση : 05/08/2009 00:28





Με τον αέρα της μεγάλης ομάδας να φυσάει στα πανιά του, Παναθηναϊκός έκανε το τέλειο παιχνίδι κόντρα στη Σπάρτα και νικώντας με 3-0 πήρε το εισιτήριο για τα play-off του Champions League

Το «τριφύλλι» έχοντας ως κορυφαίο τον εκπληκτικό Δημήτρη Σαλπιγγίδη σκότωσε τους Τσέχους, χτυπώντας τους στα πιο καίρια σημεία της αναμέτρησης και πήρε πανάξια το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Το σκορ άνοιξε ο Γιόσου Σαριέγκι λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους με κεφαλιά, ενώ το 2-0 της πρόκρισης διαμόρφωσε ο Κατσουράνης στο 54'. Το τελικό 3-0 έργο του Σαλπιγγίδη, ο οποίος έκανε ότι περνούσε από το χέρι του ώστε οι 50.000 φίλοι του παναθηναϊκού που βρέθηκαν στο Ολυμπιακό Στάδιο να φύγουν με το χαμόγελο στα χείλη.

Σημαντικό μερίδιο στην επιτυχία έχει και ο Χενκ τεν Κάτε, ο οποίος μέσα σε μια βδομάδα διαχειρίστηκε απόλυτα τα λάθη του και «έδεσε» χειροπόδαρα τους Τσέχους.

Έτσι, δεν θα ήταν υπερβολή να πει κανείς πως ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, αφήνοντας τη Σπάρτα να κάνει παιχνίδι μόνο όταν αυτός ήθελε.

Τη μεγαλύτερη δυσκολία οι «πράσινοι» τη συνάντησαν μόνο στο πρώτο μέρος, όταν και με το βάρος του άγχους, παρότι δημιούργησαν σειρά ευκαιριών δεν κατάφεραν να μπουν μπροστά από νωρίς.

Μάλιστα, ήταν παραπάνω από μια οι ευκαιρίες που δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι χάθηκαν, όπως μια εκπληκτική επέμβαση του Μπλάζεκ στο 35' σε εξ επαφής κεφαλία του Σισέ.

Από τη στιγμή, όμως που ο Σαριέγκι με όμορφη γυριστή κεφαλιά έγραψε το 1-0 στο 44' όλα άλλαξαν.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Σαλπιγγίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πάσαρε στον ελεύθερο Κατσουράνη, που έκανε το 2-0.

Με το σκορ πρόκρισης στο τσεπάκι ο Παναθηναϊκός έδωσε χώρο στους Τσέχους και περίμενε στην αντεπίθεση. Και πράγματι το παιχνίδι του βγήκε...

Η Σπάρτα δεν κατάφερε να απειλήσει, παρά μόνο μια φορά με τον Καλουντά και έτσι στο τέλος ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα με τον τέρμα του Σαλπιγγίδη λίγο πριν τις καθυστερήσεις.



Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Γκαλίνοβιτς, Μουν, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Βύντρα, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Σαλπιγγίδης, Λέτο, Καραγκούνης, Σισέ

Σπάρτα Πράγας: Μπλάζεκ, Χόχεντερ, Πάμιτς, Χούμπνικ, Κούσνιρ, Ζόφτσακ, Βάτσεκ, Χούσεκ, Ζέμαν, Μπέργκερ, Βιλφρίντ

Τεν Κάτε: Είμαι νικητής

Ο Τεν Κάτε είπε μόλις μία ατάκα και έφυγε από τη συνέντευξη Τύπου εμφανώς εκνευρισμένος.

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη μας, ειδικά για τη χαρά που προσφέραμε στους φιλάθλους μας. Οι παίκτες νίκησαν και εγώ δεν είμαι ένας επιζών, είμαι ένας νικητής», δήλωσε ο Ολλανδός και αποχώρησε χτυπώντας το χέρι του στο τραπέζι.



Πηγή: www.goal.com/gr



«Κερδίσαμε την αξιοπιστία μας»


Ευρωπαϊκή ομάδα και μεταγραφή... υπό προϋποθέσεις σύμφωνα με τον Πατέρα
 Αθήνα - Τετάρτη 5 Αυγούστου 2009  [ 00:54 ]

Ευχαριστημένος από την εμφάνιση της ομάδας έμεινε ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού, Νικόλας Πατέρας, ο οποίος υπογράμμισε ότι οι «πράσινοι» απέδειξαν ότι είναι ευρωπαϊκή ομάδα. Παράλληλα ο «ισχυρός» άνδρας του Παναθηναϊκού άφησε ανοιχτό το παράθυρο για μεταγραφή, εφόσον όμως προκύψει κάποια έκτακτη περίπτωση.


«Στην Πράγα δεν εκτιμήσαμε σωστά τον αντίπαλο, κάναμε τα εύκολα - δύσκολα. Έπρεπε να αποδείξουμε σήμερα (σ.σ.: Ττρίτη) ότι είμαστε ευρωπαϊκή ομάδα. Ευτυχώς οι ποδοσφαιριστές μας τα έδωσαν όλα. Κερδίσαμε την αξιοπιστία μας.

» Ελπίζουμε ό,τι καλύτερο για την επόμενη φάση. Για τις μεταγραφές έχω ξαναπεί ότι έχουν ολοκληρωθεί. Θα ενδιαφερθούμε μόνο αν προκύψει μια έκτακτη περίπτωση.

» Έχουμε μπροστά μας 25 μέρες για να το δούμε. Η ομάδα έχει εξαιρετικό υλικό και με το υλικό αυτό μπορεί να δέσει και να παρουσιαστεί πολύ καλή. Η ομάδα διαθέτει ψυχή και το έδειξε. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο» σχολίασε ο Νικόλας Πατέρας.


Ενοχλημένος ο Ολλανδός
Νικητής ο... επιζών Τεν Κάτε, ανετοιμότητα και μεγάλη καρδιά είδαν οι «πράσινοι»
 Αθήνα - Τετάρτη 5 Αυγούστου 2009  [ 00:47 ]




Μια... ατάκα μόνο είπε ο Χενκ Τεν Κάτε στη συνέντευξη Τύπου μετά τη νίκη επί της Σπάρτα Πράγας και εμφανώς πιεσμένος αποχώρησε, χωρίς να δεχτεί ερωτήσεις.


«Φυσικά και είμαστε πολύ χαρούμενοι με τη νίκη και που δώσαμε χαρά στους φιλάθλους μας. Οι παίκτες μου κέρδισαν σήμερα (σ.σ.: Τρίτη). Δεν είμαι επιζών, είμαι νικητής» είπε ο Ολλανδός και έφυγε, δείχνοντας με τη στάση του τη δυσαρέσκεια του για την αντιμετώπιση του από τα ΜΜΕ, που προεξοφλούσαν την απόλυση του σε περίπτωση αποκλεισμού...

Από πλευράς της Σπάρτα, ο βοηθός προπονητή, Μάρτιν Χάσεκ δήλωσε:

«Ήταν κομβικής σημασίας το πρώτο γκολΣε δύο σημεία στάθηκε ο Μάρτιν Χάσεκ, ο βοηθός προπονητή του Χόβανετς. Πρώτον, στο γκολ του Σαριέγκι και δεύτερον στην ευκαιρία του Κάλουντα στο 2-0, που έχασε την ευκαιρία για το 2-1.

» Στο ματς μπήκαμε έχοντας το 3-1 από την Πράγα και αναγνωρίζοντας τις επιθετικές αρετές του αντιπάλου. Σε σχέση με την Πράγα παίξαμε με 4-5-1, είχαμε τον Χόλεντ τραυματία και για αυτό παίξαμε έτσι, καθώς ο Βίλφριντ με τον Προυντνίκοφ δεν έχουν παίξει πολλα ματς μαζί και με την Μποχίμιανς που έπαιξαν δεν ήταν καλοί.

» Για όλους αυτούς τους λόγους παιξαμε με 4-5-1, για να στηρίζουν τον φορ και να μην είμαστε παθητικοί» είπε αρχικά ο Χάσεκ.

«Στα πρώτα 15' ήμασταν υπό πίεση, αλλά στο υπόλοιπο πρώτο μέρος ελέγχαμε το ματς, ανεβαίναμε και είχαμε και την ευκαιρία με τον Μπέργκερ. Στα τελευταία 15 λεπτά, πιεστήκαμε ξανά με αποκορύφωμα το στημένο στο 45', όπου δεχτήκαμε το γκολ. Αυτή ήταν και η κρίσιμη στιγμή στο ματς.

» Στο δεύτερο μέρος, βάλαμε και δεύτερο φορ για να πιέσουμε και από εκείνη τη στιγμή ήμασταν ισάξιοι. Οι προσπάθειες μας κορυφώθηκαν στην ευκαιρία του Κάλουντα. Αν εκεί έμπαινε το 2-1, θα προκρινόμασταν. Το τέλος ήταν αγχωτικό, παίζαμε ανοιχτά, δεχτήκαμε και τρίτο γκολ, αλλά δεν είχε σημασία» κατέληξε.

Για τη φάση του πρώτου γκολ, όταν ρωτήθηκε, είπε:

«Εάν στο 45' ο αντίπαλος έχει στημένη φάση, πρέπει να είμαστε όλοι συγκεντρωμένοι. Τον παίκτη που πέτυχε το γκολ, τον είχαμε αναθέσει σε παίκτη, αλλά απέτυχε».

Για το αν στοίχισε η απουσία του Ρέπκα, είπε:

«Μόνο να μαντέψουμε μπορούμε... Ο Χόχενεντερ ήταν καλός, δεν είναι δικαιολογία. Υπάρχει μεγάλη απογοήτευση, αλλά είμαστε νέα ομάδα με προοπτικές και μέλλον».

Μεγάλη καρδιά αλλά και ανετοιμότητα

Την ανετοιμότητα του Παναθηναϊκού σχολίασε ο Κώστας Κατσουράνης την οποία όμως χαρακτήρισε λογική αυτή την εποχή.

«Νομίζω ότι το σημαντικότερο είναι η πρόκριση. Παίξαμε ένα παιχνίδι, που το είχαμε κάνει δύσκολο με την εμφάνιση μας στην Πράγα. Σίγουρα είμαστε ακόμα ανέτοιμοι και αυτά τα παιχνίδια αυτή την εποχή κρύβουν παγίδες. Χρειαζόμασταν δυο γκολ για να προκριθούμε και δώσαμε το κάτι παραπάνω. Πετύχαμε το πρώτο τέρμα σε καίριο σημείο του παιχνιδιού. Αξίζαμε και άλλο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τις ευκαιρίες που κάναμε» σχολίασε αρχικά ο Κώστας Κατσουράνης.

Ο διεθνής μέσος του Παναθηναϊκού αναφέρθηκε στον κόσμο που βρέθηκε στο Ολυμπιακό στάδιο, ενώ τόνισε πως μέρα με τη μέρα οι «πράσινοι» θα γίνονται όλο και καλύτεροι:

«Ο κόσμος, που ήρθε στο γήπεδο ήταν πολύς για τέτοια εποχή. Μας έδωσε την ώθηση που χρειαζόμασταν και θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ εκ μέρους όλων των παιδιών. Κάθε μέρα μαθαίνουμε καλύτερα ο ένας τον άλλο και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Προσπαθούμε να αποκτήσουμε ένα ρυθμό. Κακά τα ψέματα δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα».

Η ανετοιμότητα των παικτών του Χενκ Τεν Κάτε έχει να κάνει και με την αργοπορημένη έναρξη του Πρωταθλήματος, που σύμφωνα με τον Κατσουράνη δεν βοηθάει τον Παναθηναϊκό:

«Είναι κακό, που αργεί τόσο η έναρξη του Πρωταθλήματος. Καλό θα ήταν α δεν είχε ήδη αρχίσει να ξεκινούσε αυτές τις μέρες. Δεν γίνετε να κάνουμε δυο μήνες προετοιμασίας για να παίξουμε τέσσερα παιχνίδια στα προκριματικά του Champions League».

Ο Γιώργος Καραγκούνης τόνισε ότι η ομάδα έδειξε πως διαθέτει καρδιά για να ανατρέψει το 3-1 του πρώτου αγώνα και υποστήριξε ότι ο Παναθηναϊκός θα παρουσιαστεί ακόμα καλύτερος στη συνέχεια.

«Πετύχαμε μια μεγάλη πρόκριση. Σε τέτοιο επίπεδο όταν γυρίζεις ένα αγώνα από το 3-1 χρειάζεται μεγάλη καρδιά. Είμαστε χαρούμενοι. Θέλουμε πάρα πολύ να περάσουμε. Είμαστε ομάδα με καινούργια πρόσωπα. Δεν έχουμε κάνει πολλά παιχνίδια μαζί. Δεν είναι τόσο εύκολο να δέσουμε. Υποτιμήσαμε το πρώτο παιχνίδι και κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται σε τέτοιο επίπεδο.

» Παίξαμε με θέληση, πιέσαμε τον αντίπαλο από το πρώτο λεπτο. Δεν δείξαμε ότι αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερα προβλήματα. Γυρίσαμε πίσω μετά το 2-0 γιατί μας βόλευε. Δείξαμε καλά στοιχεία» τόνισε ο Καραγκούνης.

Για την ομάδα που θα συναντήσουν στα πλέι οφ ο μέσος των «πρασίνων» υπογράμμισε:

«Θα δουλέψουμε και θα δούμε τι θα γίνει. Εχουμε δείξει ότι δε φοβόμαστε τους καλούς αντιπάλους. Πρέπει να είμαστε εμείς αυτοί που πρέπει και να τα δώσουμε όλα στα επόμενα δύο παιχνίδια για να προκριθούμε στους ομίλους».

Για τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο τόνισε:

«Ευχαριστούμε πολύ τους φιλάθλους οι οποίοι σε τέτοια εποχή, που λείπουν όλοι από την Αθήνα, ήρθαν στο γήπεδο. Νομίζω ότι τον ευχαριστήσαμε και εμείς με την απόδοσή μας και την πρόκριση και θα μπορούν χαρούμενοι τις επόμενες 15 μέρες να κάνουν διακοπές».




το βημα online



ουφ..καρδιοχτυπησαμε, αλλα η στοφα της ομαδας, ειναι...ευρωπαικη.....
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2009, 10:51:01 από mimi » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
Εκτύπωση
Μεταπήδηση σε: