Σελίδες: [1]
Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Μαργαριτάρια, κοτσάνες κι ευτράπελα, διάσημων και μη, που έγραψαν ιστορια...  (Αναγνώστηκε 115030 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mimi
Super member
Sr. Member
*
Μηνύματα: 334


www.globus-tracker.com


« στις: Μαρτίου 09, 2009, 04:01:51 »

Τα έχουν ξεστομίσει διάσημοι και μη.
Τα έχουμε δει σε επιγραφές και αγγελίες.
Οι μαθητές συναγωνίζονται επάξια τους υπόλοιπους μέσα απ’ τα γραπτά τους κι αποδεικνύονται απ’ τους καλύτερους στο «είδος».
Είναι τα περίφημα «μαργαριτάρια».
Απολαύστε τα…

Οκτώ στους δέκα Έλληνες πιστεύουν ότι τα μοντέλα είναι χαζά. Τους υπολοίπους τρεις όμως, που πιστεύουν πως είμαστε έξυπνες δεν τους ακούμε.
Βίκυ Κουλιανού

Θα το πω με μια ελληνική λέξη… Unplugged!
Διονύσης Τσακνής

Δημοσιογράφος: - Κα Δημητρίου, τι θα βρει κανείς, αν ψάξει στη βιβλιοθήκη σας;
Άντζελα Δημητρίου: - Α, δε θα βρει τίποτε εκεί. Όλα μου τα κοσμήματα τα φυλάω σε θυρίδες…

Τα Χερουβίμ και τα Σεραβίμ ήταν μικρά αγγελάκια που πετούσαν δεξιά-αριστερά στο πλάι των μεγάλων αγγέλων. Τα Χερουβίμ χερούβιζαν (δεξί πέταγμα) και τα Σεραβίμ σερούβιζαν (πέταγμα αριστερό). Στην ανάγκη υπήρχαν και τα Πτερουβίμ, για πέταγμα κατευθείαν στη μέση.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Δόξα τω Θεώ, είμαι άθεη.
Άννα Φόνσου

Θα το θεωρούσα ΑΓΕΝΕΙΑ αν ένας άντρας από το πρώτο ραντεβού μου ζητούσε να κάνουμε πρωκτικό σεξ!!!!!!!
Ράνια Λυκούδη

NO XESIMO, THA PESEI KSILO.
Πινακίδα έξω από αποθήκη στον Μαραθόκαμπο Σάμου, με σκοπό να προειδοποιήσει τους ξένους να μην αφοδεύουν έξω από την αποθήκη

Παρ’ όλο που μας βλέπουν εκατομμύρια θεατές, θέλω να μου πεις κάτι τελείως εμπιστευτικά…
Aνδρέας Mικρούτσικος σε reality show, ANT-1 T.V. 21.1.1998

Αναζητώ κυρία, κάτοχο τρακτέρ, με σκοπό τον γάμο. Παρακαλώ αποστείλατε φωτογραφία τρακτέρ!
Αγγελία σε αγγλική εφημερίδα

Η μάνα του Ρασπούτιν ήταν η Ρασπουτάνα, τεραστίων διαστάσεων Ρωσίδα της Σιβηρίας.
Aπό Έκθεση για τη Ρωσία, μαθητή του Γυμνασίου Καρδίτσας

-Ποια είναι τα αγαπημένα σας τραγούδια απο το καινούργιο CD;
-Tο 2, το 5 και το 8.
Κατερίνα Στανίση

-Σήμερα θα φτιάξουμε μία παραδοσιακή ελληνική συνταγή.. Παίρνουμε τα λουκάνικα Φρανκφούρτης…
Βέφα Αλεξιάδου

-Επισκέφθηκες τον Παρθενώνα όταν ήσουν στην Ελλάδα;
-Δεν θυμάμαι όλα τα κλαμπ που πήγα.
Shaquille O’Neal

-Γιατί να ασχολούμαστε εμείς με την Kύπρο; Mήπως ασχολείται η Kύπρος μαζί μας; Πας στο Λονδίνο και ο Kύπριος σουβλατζής δεν σου δίνει σημασία…
Bασίλης Λάσκος (Φάρμα)

Σε Χριστουγεννιάτικη επίσκεψη παικτών σε τυφλά παιδιά:
-Εύχομαι να τα έχει ο Θεός καλά και να έρθουν στο γήπεδο να μας δουν(!!!) και από κοντά…
Στέλιος Γιαννακόπουλος

Σε γνωστή τηλεοπτική εκπομπή με θέμα το σεξ, γίνεται συζήτηση για το πρωκτικό σεξ.
Ο έγκριτος επιστήμων, πληροφορεί τους θεατές:
Θ. Ασκητής: -Δεν είναι κακό να απολαμβάνουμε το πρωκτικό σεξ, αρκεί να μεσολαβούν εννέα μέρες ανάμεσα σε κάθε επαφή, γιατί αυτό είναι το διάστημα που χρειάζεται, για να επανέλθει ο πρωκτός στη φυσιολογική του θέση και κατάσταση.
Δεν περνούν 30 δεύτερα και…
…Τηλεθεατής τηλεφωνεί για να λύσει απορίες επί του θέματος.
Τηλεθεατής: -Είπατε ότι πρέπει να μεσολαβούν εννέα μέρες ανάμεσα…
Θ. Ασκητής: -Ναι είναι απαραίτητο για να μην υπάρχουν στη συνέχεια προβλήματα. Τόσο χρειάζεται ο πρωκτός για να επανέλθει στην κανονική του κατάσταση.
Μεσολαβεί μια μικρή παύση…
Σκέφτεται… σκέφτεται ο τηλεθεατής και στη συνέχεια εκσφενδονίζει το αμίμητο:
-Είναι αυτό που λέμε του κώλου τα εννιάμερα;
Aπό την εκπομπή του Θάνου Ασκητή με θέμα το σεξ

Μελίνα :
-Αγαπητό cosmopolitan. Το πρόβλημα μου είναι λεπτό…. όσο και ένας φακός επαφής! Χρόνια τώρα έχω μυωπία (είμαι 20 χρονών) και φοράω φακούς επαφής. Δεν έχω πολύ βέβαια… 2 βαθμούς μόνο.
Το αγόρι μου κάθε φορά που το κάνουμε θέλει να εκσπερματώνει στο πρόσωπό μου. Όμως κάθε φορά φεύγουν πιτσιλιές και μπαίνουν στα μάτια μου. Και ξέρετε με τους φακούς επαφής τσούζει πάρα πολύ μετά, και τα μάτια μου είναι κόκκινα για 2 μέρες. Το κακό είναι πως χτες που το ξανακάναμε κοκκίνισε πάρα πολύ το μάτι μου και ως τώρα με τσούζει του θανατά.
Θα πάω σε οφθαλμίατρο αύριο, αλλά τι να του πω;;; Ντρέπομαι μέχρι τρέλας. Και τί να κάνω για να σταματήσει αυτό το πράγμα;;;
Aπάντηση Cosmopolitan:
-Να κάνεις λίγο στην άκρη….
Περιοδικό Cosmopolitan (απάντηση σε επιστολή αναγνώστριας)

-Και τώρα μαζί μας η πασίγνωστη τραγουδίστρια… Πώς είπαμε ότι σε λένε;
Άννα Μαρία Λογοθέτη

Ασκητής: - Και επίσης θα ήθελα να τονίσω ότι δεν πρέπει ποτέ να καταπίνετε το σπέρμα στον στοματικό έρωτα…
Μενεγάκη: -Πω πω, αλήθεια; Δεν το ήξερα!!!
Ελένη Μενεγάκη

-Εσείς κυρία Δημητρίου θέλετε να κάνετε μια δήλωση;
-Βεβαίως και θα κάνω. Γιατί να μην κάνω; Όλοι κάνουνε… εγώ να μείνω αδήλωτη;
Άντζελα Δημητρίου

Παρθένο δάσος είναι το δάσος όπου το χέρι του ανθρώπου δεν πάτησε ποτέ πόδι.
Από μαθητική έκθεση

Το στήθος είναι ένα εξάρτημα που το φοράνε μόνο οι ωραίες γυναίκες.
Από μαθητική έκθεση

-Και πως την λένε την μάνα σου περίπου;
Ελένη Μενεγάκη

Ανεμογκάστρι λέμε, συνήθως, για γυναίκα που νομίζει έγκυος, αλλά που δεν είναι. Ένοχος συνήθως ο γκαστρίμυθος που την παρέσυρε σε ακολασίες ακατανόμαστες και αυτός είναι ύποπτος τύπος, με μισόκλειστα μάτια και στραβοπατημένα παπούτσια, που δίνει και το κακό παράδειγμα στους νέους και που, μάλλον, και κουκουές είναι.
Από μαθητική έκθεση

Είναι λάθος που λένε ότι οι νέοι δεν ακούν κλασική μουσική. Εγώ, ας πούμε, μ’ αρέσει πολύ να ακούω τις «4 εποχές» του Μότσαρντ…
Σάκης Ρουβάς

-Είδα στην τηλεόραση κάτι βρακοσυλλέκτες. Πολύ στενοχωρήθηκα που φτάνουν στο σημείο να ψάχνουν στα σκουπίδια να βρουν εσώρουχα.
Άντζελα Δημητρίου

Κατά την διάρκεια αγώνα ανωμάλου δρόμου γυναικών:
Και οι ανώμαλες μπαίνουν στα τελευταία 1000 μέτρα…
Σχολιαστής στίβου

Το φοβερότερο όπλο των αρχαίων Αράβων ήταν ο Ευνούχος.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Ο Κωνσταντίνος Καντάφης ήτανε Έλληνας ποιητής που γεννήθηκε στη Λιβύη της Αλεξάνδρειας.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Την τελευταία μαχαιριά στον Καίσαρα την έδωσε ένας Έλληνας. Λεγόταν, νομίζω, Βρεττός.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Πάρτε μας τηλέφωνο για να κερδίσετε μια έγχρωμη κουζίνα.
Ελένη Μενεγάκη

Οι Έλληνες εφεύρεσαν τη γεωμετρία για να αποφύγουνε την άλγεβρα που ήτανε αράπικη.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Τα δικαστήρια της αρχαίας Ελλάδας ήτανε τρία, δηλ. ο Άρειος Πάγος σε τρία σημεία της γης.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

-Κάποιος προσκεκλημένος της ήταν γιάτρος και της ανέλυε κάτι πάνω στην ειδικότητα του. Μόλις αυτός τελειώσε γυρνάει και του λέει:
-Καλέ όλα αυτά εσείς που τα ξέρετε;
Ελένη Μενεγάκη

Χριστός και Θεός δεν είναι το ίδιο πράγμα. Έχει διαφορά. Εγώ προσεύχομαι αποκλειστικά στο Χριστό.
Βίκυ Κουλιανού

Εδώ στο γήπεδο Χαριλάου βρέχει. Έξω δεν ξέρω τι κάνει.
Ρεπόρτερ του Alpha

Ο Ronaldo ξεχύνεται σαν εμετός στην επίθεση…
Μανώλης Μαυρομμάτης

Σε συνεντεύξη στην Άννα Παναγιωταρέα:
-Έχετε κάνει κανένα σφάλμα που το μετανιώσατε;
-Φυσικά. Σε αυτή τη ζωή κανείς δεν είναι άσφαλτος.
Άντζελα Δημητρίου

Το πρωτοφανές αυτό γεγονός, συμβαίνει για δεύτερη φορά.
Νίκος Χατζηνικολάου

Το θύμα είχε κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις σε όλο το σώμα.
Κάποιος δημοσιογράφος στην τηλεόραση

Και ναι… μπαίνει μέσα στη μεγάλη περιοχή… την βγάζει και την Παίζει..
Εκφωνητής ποδοσφαιρικού αγώνα στην τηλεόραση

Σε συζήτηση στον πρωινό καφέ για το ναυάγιο του Σάμινα Expess:
-Πρέπει κάποια στιγμή να βάλουμε το μαχαίρι στο κόκκαλο.
-Τώρα που είπατε κόκκαλο, ας υποδεχθούμε την αγαπημένη μας Βέφα, που θα μαγειρέψει μια υπέροχη σούπα απο κόκκαλα!
Ελένη Μενεγάκη

Και να ο Ντεμπούρ, δίνει πάσα στον δίδυμο αδερφό του Ντεμπάρ!
Μανώλης Μαυρομμάτης

Παρακαλώ να χαμηλώσουν τα φώτα, γιατί τώρα θα πω ένα τραγούδι off the record.
Η Άντζελα Δημητρίου, θέλοντας να τραγουδήσει ένα τραγούδι εκτός προγράμματος

Λέει στον Στέλιο Ρόκκο, αφού τραγούδησε το «Να μ’αγαπας»:
-Ωραίο το τραγούδι σου Στέλιο.
-Δεν είναι δικό μου το τραγούδι. Είναι του Παύλου Σιδηρόπουλου.
-Α, πολύ ωραία Στέλιο. Να τον καλέσουμε κι’ αυτόν μια μέρα στην εκπομπή (ο άνθρωπος έχει πεθάνει).
Ελένη Μενεγάκη

Σήμερα χάσαμε από συμπτωματικές συμπτώσεις.
Στηβ Γιατζόγλου

Αν τα έχεις τόσο μεγάλα, να τα πας στην έκθεση Θεσσαλονίκης.
Η Άντζελα στέκεται στην πίστα και ο Στηβ Κακέτσης στέκεται απέναντί της δείχνοντας τα απόκρυφά του

Η ηχογράφηση έγινε στο σπήλαιο των Πετραλώνων όπου βρέθηκε ο πρώτος εν ζωή σκελετός.
Ελένη Δήμου

Για να δούμε πόσες φιναλίστ θα μπούνε στη δωδεκάδα;
Μαρίνα Τσιντικίδου

Αγαπημένος μου άγιος είναι ο Χριστός.
Βίκυ Κουλιανού

Έχω στηθεί και περιμένω να πάρω τον επόμενο καλεσμένο μας!!!
Ελένη Μενεγάκη

Εγώ δεν έχω πατήσει το πόδι μου ποτέ στην Τουρκία. Μόνο στην Κωνσταντινούπολη πήγα..
Άντζελα Δημητρίου

Νέο Life 3 σε σπυριδοειδή (αντί εσπεριδοειδή).
Μάγκυ Χαραλαμπίδου

Ουδέν καλό αμπιγιέζ καλού.
Άντζελα Δημητρίου

Ο εξοστρακισμός ήταν μια αρχαία τιμωρία όπου σου έβαζαν έξι όστρακα κι έπρεπε να τα χτυπήσεις και να τα σπάζεις με το κεφάλι σου. Μερικές φορές πετύχαινε, άλλες όχι.
Από μαθητική έκθεση

Πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν προστυχόλογα. Προχτές στο πανηγύρι του Σταυρού, κάτω στην Καρούτα, κάποιος είπε «ανυπερθέτως». Οι άλλοι έκαναν πως δεν κατάλαβαν.
Από άρθρο επαρχιακής εφημερίδας, 1977

Σε απογευματινή της εκπομπή: Τώρα δεν ξέρω τι να πω, καλημέρα ή καλησπέρα; Δεν έχω ξαναϋπάρξει το απόγευμα..
Ελένη Μενεγάκη

Ναι, κύριε πρόεδρε, ζητώ συγγνώμην αλλά η κυρία μας προσέβαλε μέσα στο μαγαζί μας.
Της είπαμε, κυρία, ακούστε εμείς εδώ είμαστε συνεργείο αυτοκινήτων, ρεκτιφιέδες και τέτοια τι μας ενδιαφέρει να αγοράσουμε μάσκα ομορφιάς, πλάκα μας κάνετε, τι είναι αυτά τώρα;
Αυτή επέμενε και μας είπε και βλάκες, δεν ξέρουμε λέει το συφέρο μας κι άρχισε να βγάζει βαζάκι από το βαλιτσάκι και είπε του μικρού του Αρμενάκου να κάτσει να του κάνει ένα πείραμα, να το δούμε κι εμείς, τότε τη βούτηξα και την πέταξα έξω και αυτήν και το βαλιτσάκι της που ομολογώ καταστράφηκε και είμαστε πρόθυμοι
να της το αποζημιώσουμε.
Και ζητώ συγγνώμη που την είπα παλιοχαμούρα και κλώσσα. Ζητώ την κατανόησιν…
Απολογία κατηγορουμένου στο πλημμελειοδικείο, 1991

Σε συνεντεύξη στην Άννα Παναγιωταρέα:
-Έχετε κάνει κανένα σφάλμα που το μετανιώσατε;
-Φυσικά. Σε αυτή τη ζωή κανείς δεν είναι άσφαλτος.
Άντζελα Δημητρίου

Αύριο θα σφάξω 40 κατσικάκια. Όσοι θέλουνε σκοταργές - γλυκάδια να μου το πουν, γιατί σφάζω για ξενοδοχεία.
Για ιδιαίτερον σφάξιμον πρέπει να ειδοποιηθώ προ 10ημέρου, προθεσμία. Τάκης.
Επιγραφή σε σπίτι στην Ακράτα, καλοκαίρι 1981

Το αρνάκι το σφάζουμε το Πάσχα. Τον υπόλοιπο χρόνο δεν το ενοχλούμε. Μετά έρχεται πάλι το Πάσχα, οπότε το ξανασφάζουμε.
Από ημερολόγιο 12χρονης, Καρδίτσα, 1981

Η γιαγιά μου είπε πως πρέπει, πότε - πότε, να σκεφτόμαστε και τους φτωχούς. Εγώ εχτές, μετά το σχολείο τους σκέφτηκα γύρω στις πέντε το απόγευμα, ένας συμμαθητής μου ο Χαϊμαντάς ο Πέτρος γύρω στις εξήμισι. Σήμερα κανονίσαμε να τους σκεφτούμε και οι δύο συγχρόνως στις οχτώ το βράδυ, για πιο δίκαιη σκέψη.
Σημείωμα μαθητή του δημοτικού σε πρόχειρο τετράδιο, 1990

Ασκητής: -Σύμφωνα με μια έρευνα, οι Έλληνες κάνουν έρωτα 115 φορές το χρόνο.
Μενεγάκη: - Ναι ε; 115 φορές στις 365 μέρες… δηλαδή πόσο; Κάθε μέρα;
Ελένη Μενεγάκη

Όταν μεγαλώσω θα γίνω αξιωματικός να φωνάζω και τα φαντάρια να στέκονται κλαρίνα και να τους κόβω και την ανάσα και τη χολή.
Άδετα άρβυλα; 5 μέρες!
Μανίκια σκουμπωμένα; 10 μέρες στέρηση εξόδου!
Αγυάλιστες αγκράφες; 15 μέρες αυστηρά-τροχάδη γύρω από το κέντρο 20 φορές!
Έλλειψη σεβασμού σε ανώτερο; 500 επ’ ώμου-παραπόδα και εικοσάρα αυστηρή!
Επίσης, θα τιμήσω και την πατρίδα…
Γραπτό σε πρόχειρο μαθητή, Τρίπολη, 1971

-Τα πειρατικά CD κυκλοφορούν στην μαύρη αγορά και ξέρεις Νίκο, γιατί τα λένε έτσι; Ε; Γιατί τα πουλάνε μαύροι.
Άντζελα Δημητρίου

Όσοι την είδανε τη Σιωπή των Αμνών στο σινεμά, που βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα, κατανοούν απόλυτα το πού μπορεί να οδηγήσει η απομάκρυνση του
ανθρώπου από τον σεβασμό στο Θεό, μέχρι ανθρώπους δάγκωνε και τους μάσαγε το συκώτι, το ανθρωπόμορφον, το άθεον τέρας!
Από κήρυγμα ιερέα σε εκκλησίασμα Κυριακής

Ο αγροτικός ιατρός θα εξετάζει αγροτικές παθήσεις Δευτέρα - Τετάρτη - Πέμπτη. Από 8 π.μ. μέχρι 2 μ.μ., όλες οι άλλες παθήσεις μεταφέρονται σε παθήσεις άλλων ημερών.
Ανακοίνωση σε αγροτικό ιατρείο, 1989

Α, να χαθείς, που θα με πεις εμένα ιδιοχείρως. Ιδιόχειρος είσαι και φαίνεσαι, ζώον!
Γυναίκα μάρτυρας στο πταισματοδικείο, Αθήνα, 1990

-Πως σε λένε;
-Ιόλη.
-Α, ωραίο όνομα. Ξένο είναι;
Ελένη Μενεγάκη

Κατά τις αργίες, το Γραφείον Τουριστικών Πληροφοριών θα λειτουργεί μόνον εργάσιμες ημέρες.
Επιγραφή σε γραφείο του Ε.Ο.Τ. στην Πάρο, 1980

-Κυρία Δημητρίου τι πιστεύετε για την ΟΝΕ;
-Είναι πάρα πολύ καλό συγκρότημα με μέλλον.
Άντζελα Δημητρίου

Προσοχή! Το ξενοδοχείον δεν διαθέτει σάουνα. Σάουνα λένε τη σκύλα δίπλα του βενζινά και γίνεται μπέρδεμα με τ’ όνομα που ακούγεται όλη ώρα.
Επιγραφή σε ξενοδοχείο, Καμμένα Βούρλα, 1981

Λυπούμεθα, αλλά η σωματική ανάγκη πρέπει να προκαταβάλλεται προ της χρήσεώς της.
Επιγραφή σε δημόσιο WC της Θεσσαλονίκης, 1958

Ζητείται πρώην καλόγερος για συνεργασία πληροφοριών συγγραφής πονηρών βιβλίων χιουμοριστικού στυλ ή για να γίνουν και βίντεο με πρωταγωνιστή τον ίδιο. Εχεμύθεια απόλυτος.
Μικρή αγγελία αθηναϊκής εφημερίδας

Τα αχνάρια είναι ζώα που εξαφανίζονται ταχύτατα χωρίς ν’ αφήσουν το παραμικρό ίχνος…
Από μαθητική έκθεση

Σε διαγωνισμό όπου οι τηλεθεατές παίρνουν τηλέφωνο και προσπαθούν να βρουν το όνομα του καλλιτέχνη από αυτά που τους λέει η Ελένη:
Ελενάκι: - Ποια τραγουδίστρια λέει “Τα σεντόνια”;
Ακροάτρια: - Θα απαντήσω στην τύχη.
Ελενάκι: - Μπράβο η Βίσση είναι!!!
Ελένη Μενεγάκη

Η ρυμοτομία είναι βαρύτατη ασθένεια από την οποία υποφέρουν οι κάτοικοι των πόλεων. Στα χωριά δεν έχει μεταδοθεί ακόμα.
Από μαθητική έκθεση

Μόρφωση είναι η ικανότητα να περιγράφεις ένα ωραίο κορίτσι χωρίς να χρησιμοποιείς προστυχόλογα.
Από μαθητική έκθεση

-Κυρία Δημητρίου, γνωρίζετε τον Πικάσο;
-Ποιο; Αυτό το κίτρινο ανθρωπάκι στα Πόκεμον;
Άντζελα Δημητρίου

Νυκτόβια λέμε τα πουλιά που βιάζονται τη νύχτα.
Από μαθητική έκθεση

Έχουμε τριών ειδών γιορτές μέσα στη Σχολική Χρονιά: Εθνικές, Θρησκευτικές και Απεργίες.
Από μαθητική έκθεση

-Αχού μωρέ, μη μου έχετε τοσο δυνατά το ακουστικό, αφού ξέρετε ότι δεν είμαι της υψηλής ακουστικής.
Ελένη Μενεγάκη

Η έλλειψη βλάστησης στην έρημο είναι κληρονομική.
Από μαθητική έκθεση

«Ο Απόστολος (Γκλέτσος) έδειχνε εκτός εαυτού. Σαν να μην έλεγχε τον εαυτό του…».
Ρεπόρτερ Βασίλης Γρηγορόπουλος - TV Hello

-Δάσκαλος: Τι γνωρίζετε για την έρημο Σαχάρα;
-Mαθητής: Στην έρημο Σαχάρα είναι ερημιά. Δεν υπάρχει ψυχή!

-Ο αγαπημένος μου ποιητής είναι ο Καζαντζάκης. Με τον Καζαντζάκη επιμένω,για να τελειώνει αυτή η ιστορία, ότι είναι ποιητής. Τους προκαλώ ότι είναι άσχετοι. Φίλος δημοσιογράφος μου είπε: “Αντζελα θα σου φέρω τα ποιήματα που έχει γράψει ο Καζαντζάκης να τους τα δείξεις.”
(σ.σ. Για την αποκατάσταση της αλήθειας, ο Καζαντζάκης όντως ασχολήθηκε λίγο με την ποίηση στην αρχή. Φυσικά λίγοι το γνωρίζουν αυτό, σίγουρα όμως όχι η Άντζελα Δημητρίου. Στην συγκεκριμένη κοτσάνα, το παράδοξο είναι ότι η Άντζελα περιμένει από τον δημοσιογράφο να της δώσει ποιήματα του αγαπημένου της ποιητή, ενώ η ίδια δεν γνωρίζει ούτε ένα! ).
Άντζελα Δημητρίου

Είμαι πολύ χαρούμενη που ενσαρκώνω την Ελληνική μυθολογία
Lucy Lawless (Η τηλεοπτική Ζήνα)

Καθώς έπαιζε κρεμάλα, λέει:
-Έχουνε μείνει… 4 και 2… 5 γράμματα!
Ελένη Μενεγάκη

Η Αμερική είναι η χώρα με την χαμηλότερη εγκληματικότητα αν εξαιρέσουμε τις δολοφονίες.
George Washington

Και στο 36′ ο Βαζέχα έκανε το 3-0, ενώ προηγουμένως στο 28′ ο Ιωάννου μείωσε σε 2-1
Αθλητικογράφος του Alter TV

Έχω δικές μου απόψεις με τις οποίες πολλές φορές δεν συμφωνώ.
George Bush Junior

Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ, δυνωμένο, ενατό… (αντί για ενωμένο και δυνατό)
Κώστας Σημίτης

Φλο… Φλο… Φλο… και κάνει το επιθετικό φλάουτ!
Μανώλης Μαυρομμάτης

Στον Θέμη Αδαμαντίδη:
-Που δουλεύεις φέτος;
-Στο “Εγνατία”.
-Με ποιον;
-Με την Χριστίνα Φαρμάκη.
-Ααα, ωραία. Δώσε τα χαιρετίσματά μας στην Ελένη Παπά!
Ελένη Μενεγάκη

Δημοσιογράφος: Γνωρίζετε φυσικά ότι το πειρατικό CD κυκλοφορεί ευρέως.
Άντζελα: Να συλληφθεί αμέσως αυτός ο..Εβραίος! Τι τον αφήνουν και κυκλοφορεί ελεύθερος;
Άντζελα Δημητρίου

Και κάνει το βολέ… Παναγιά μου βόηθα..
Κώστας Μπανιάς (Άρτα TV)

Σε τηλεφωνική σύνδεση με Καβάλα:
-Ναι… από που τηλεφωνείτε;
-Καβάλα
-Γίναμε και ιντερνάσιοναλ!
Άννα Μαρία Λογοθέτη

Βλέπω στην τηλεόραση τα παιδάκια στην Αφρική και κλαίω. Θα ήθελα να ήμουν και εγώ τόσο αδύνατη, αλλά χωρίς όλες αυτές τις μύγες γύρω μου..
Mariah Carie

Ο κατηγορούμενος βρίσκονταν σε κατάσταση βρασμού ψυχικής οργής..
Ρεπόρτερ του STAR

-Τα παιδιά σας τα πάνε καλά μεταξύ τους;
-Πολύ καλά, μπορώ να πω. Πως είναι τα δυο αδέλφια, ο Δαυίδ και ο Γολιάθ που μάλωναν; Ε… καμία σχέση!
Αντώνης Κανάκης

-Σήμερα έχει μια ζέστη καυτερή σαν τις πιπεριές της Θεσσαλονίκης.
Ελένη Μενεγάκη

Οι ρέγγες είνα ψάρια που πριν γίνουν καπνιστές ζούσαν φυσιολογικότατα. Εννοείται, στη θάλασσα.
Από μαθητική έκθεση

-Πως διατηρείτε την σιλουέτα σας;
-Τρώω είδη υγιεινής.
Άντζελα Δημητρίου

Κομμουνιστής είναι αυτός που είναι δημοκράτης ή μοναρχικός και που περιμένει τις εκλογές για να ψηφίσει αντίθετα.
Από μαθητική έκθεση

Η χειρότερη γρίπη απ’ όλες τις γρίππες είναι η Γρίπη των Χριστουγέννων, που μπορεί να διαρκέσει όλο το 15θήμερο που έχουμε διακοπές.
Από μαθητική έκθεση

Τα 6 χαρακτηριστικότερα ζώα του Βόρειου Πόλου είναι 3 αρκούδες και 3 φώκιες.
Από μαθητική έκθεση

Η μοναχική ζωή είναι μια πάθηση που εκπληρώνεται μόνο με το γάμο.
Από μαθητική έκθεση

-Μόλις κερδίσατε μια δεκαεξαβάλβιδη κρουαζιέρα στης Μαλβίδες!
Ελένη Μενεγάκη

Ο σκελετός είναι ένα άτομο χωρίς δέρμα, κρέας και έντερα.
Από μαθητική έκθεση

-Ένα σας λέω μόνο. Στην Τουρκία, νούμερο 5 η Μαντόνα. Νούμερο 1 η Άντζελα Δημητρίου.
Άντζελα Δημητρίου

Τα δύο γένη χωρίζονται σε αρσενικά και θηλυκά. Το αρσενικό χωρίζεται σε εύκρατο και τρυφερό, το θηλυκό σε ψυχρό και αδιάφορο.
Από μαθητική έκθεση

Τα δευτερευούσης σημασίας πράγματα λέγονται έτσι γιατί δεν είναι πολύ επείγοντα και μπορούν να αναβληθούν για την επόμενη Δευτέρα.
Από μαθητική έκθεση

Tο παρόν έργο είναι καράτε, αλλά εγκριθέν υπό της Aστυνομίας. Eίσοδος ανεξαρτήτων ηλικιών ελευθέρα. Tην Δευτέρα ακατάλληλον μέχρι του 18ου.
Eπιγραφή σε είσοδο κινηματογράφου, Kυψέλη 1960

-Ρε παιδιά έτσι όπως είμαστε τρεις, δεν πάμε να κάνουμε ένα ντουέτο και να τραγουδήσουμε;
Ελένη Μενεγάκη

Σε περιγραφή ανόργανης γυμναστικής:
-Οι αθλήτριες αποφάσισαν επιτέλους να ανοίξουν τα πόδια τους.
Κώστας Καπάταης

Bραζιλία. Mια χώρα των αντιθέσεων. Bλέπουμε πως οι κυνηγοί αγρίων ζώων μεταλλάσσονται σε φανατικούς και αφοσιωμένους οικολόγους. H φύση είναι γεμάτη με φυσικά φαινόμενα. Ο ανακόντας που βλέπουμε, δένεται πολύ με τα θύματά του κι εδώ σφίγγει δυνατά έναν κόκκορα.
Aφήγηση σε ταξιδιωτικό φιλμ από τη NET (!), Φεβρουάριος 1998

-Από νέους, μου αρέσουν, η Τσαλιγοπούλου, ο Μπάσης, η Πρωτοψάλτη…
-Δεν ειναι νέα καλλιτέχνης η Πρωτοψάλτη.
-Ε, δεν είναι και γερασμένη η γυναίκα..
Άντζελα Δημητρίου

Tο σπίρτο βασίζεται στην τριβή του. Άνευ τριβής, μηδέν το άναμα.
Aπό γραπτό σε εργασία για τη Φυσική, Γυμνάσιο Aργυρούπολης, 1989

Απευθυνόμενη στον Παπά Τσάκαλο, λέει:
-Πάτερ-παπατσάκαλε…
Στέλλα Μπεζαντάκου (Bar)

Tο νερό αποτελείται από Yδρογόνο και Οξυγόνο. Aν του βγάλεις το ένα από τα δύο δεν θα πίνεται κι αν βραχείς δε θα στεγνώσει ποτέ διότι θα χάσει την εξατμιστική του ιδιότητα.
Λύκειο Aμπελοκήπων, 1983

Bάζοντας δύο στοιχεία υπερβαίνοντα τη χωρητικότητα, μερικές φορές δεν χωράνε με τίποτα, όσο και να προσπαθήσουμε.
Aπό γραπτό στη Xημεία, Γυμνάσιο Bουλιαγμένης, 1991

H φύση έχει προνοήσει ώστε όλα τα φυσικά φαινόμενα να λαμβάνουν χώρα έξω από το σπίτι μας.
Φυσική, Λύκειο Σπάρτης, 1981

Λέει για ένα σκύλο που βρήκε έξω από το σπίτι της:
- Ήταν τόσο πεινασμένο και αδύναμο που δεν μπορούσε να σταθεί στα δυο του πόδια!!!!
Ελένη Μενεγάκη

Ο Θωμάς Έντισον ήταν σχεδιαστής εφευρέσεων. Eφεύρεσε και τον ηλεκτρισμό μέσω μιας λάμπας του ηλεκτρικού που γύριζες τον διακόπτη και άναβε φως.
Γυμνάσιο Nέας Xαλκηδόνας, 1991

Όταν το καμαρίνι της γέμισε με κατσαρίδες, είπε:
-Να φωνάξουν τον απολυμαντέρ!
Άντζελα Δημητρίου

H βαρύτητα είναι κάτι που αν δεν υπήρχε, δεν θα υπήρχε κανένας λόγος να καθόμαστε και να χάνουμε τον καιρό μας ξαπλωμένοι.
Δημοτικό Σχολείο Γκρενόμιτλ, Γαλλία, 1991

Tρία ουράνια σώματα που ανήκουν και στη Φυσική και στα Θρησκευτικά είναι ο Πατήρ, ο Yιός και το Πνεύμα το Aγιον.
Γυμνάσιο Iωαννίνων, 1981

Οι σιδηροτροχιές είναι για να πατάνε οι ρόδες. Tο τραίνο το ίδιο δεν πατάει, μόνο κινείται. Φυσικά, και οι ρόδες κινούνται, είναι φυσικός νόμος αυτό. Οι ράγιες είναι ακίνητες, πάλι με φυσικό νόμο κι αυτές. Παντού νόμοι εξαιτίας φόβου λαθών.
Φυσική, Γυμνάσιο Kυπαρισσίας, 1989

Οι προγαμιαίες σχέσεις είναι κάτι το επιτρεπτό, φτάνει να περιορίζονται πριν από το γάμο. Aλλιώς είναι δυνατόν να θεωρηθεί κοινωνικό πρόβλημα με ακαταλόγιστες συνέπειες.
Aπό συνέντευξη με βουλευτή, Aθήνα, 1998

-Θαυμάζω πολύ τον Γκάντι. Έκανε τόσα για την Κίνα.
Άντζελα Δημητρίου

Ο δικτάτορας Μεταξάς έπινε πολύ «κονιάκ».
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό (προφανώς από το κονιάκ Μεταξάς)

Η αρκούδα κοιμάται όλον τον χειμώνα για να αποφύγει την χειμερία νάρκη.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Το άλογο είναι ένα ζώο με τέσσερις οπλές, μία σε κάθε γωνία.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Θύμα και δράστης πρέπει να γνωρίζονταν γιατί το θύμα πυροβολήθηκε τρεις φορές χωρίς να προλάβει να προετοιμαστεί.
Aστυνομικός διευθυντής, ΣKAΪ T.V., 1998

Περιττόν να τονίσω ότι τα τελευταία χρόνια στην άρση βαρών έχουν γίνει μεγάλα άλματα που έφεραν την Eλλάδα μακρύτερα από κάθε άλλη αρσιβαρική χώρα.
Aφήγηση αθλητικού ρεπόρτερ, NEW CHANNEL TV, 1996

Η σημερινή νικήτρια του διαγωνισμού μας είναι η κύρια Φωτεινή από την Νεάπολη Λαπωνίας!! (αντί για Λακωνίας)
Ελένη Μενεγάκη

Γεννήθηκα κι εγώ στην επαρχία, βέβαια πολύ πριν έρθω στην Aθήνα φοιτητής.
Aπό συνέντευξη με Έλληνα βουλευτή, Aθήνα, 1977

Tριανταπεντάχρονος άνδρας αγνώστων λοιπών στοιχείων βρέθηκε νεκρός το πρωί στην περιοχή του Θησείου. Mεταφερόμενος σε κωματώδη κατάσταση στο Γενικό Kρατικό Nοσοκομείο, υπέκυψε.
Aπό ειδήσεις στην τηλεόραση, Aθήνα TV, Γενάρης 1998

Δεν απαντώ σε ερωτήσεις που απευθύνονται.
Aπάντηση βουλευτή της N.Δ. σε ερώτηση δημοσιογράφου, STAR TV, 1997

Δημοσιογράφος: Στην Αίγυπτο το τραγούδι σας είναι νούμερο 1 και μετά είναι εκείνο της Σελίν Ντιόν.
Άντζελα: Η Σελίν το ξέρει;
Άντζελα Δημητρίου

Για να είμαι ειλικρινής θα σας πω όλη την αλήθεια.
Bουλευτής του ΠAΣΟK, ΣKAΪ T.V., 1997

Όλα φεύγουν, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα κρατήσουμε. Mόλις έμαθα να γράφω με σωστή ορθογραφία Σεπτέμβριος, Οκτώβριος μπήκε ο Nοέμβριος και μου τα ‘κανε θάλασσα.
Mαθητική σημείωση, Aνάβυσσος, 1990

-Α, το είδα και εγώ στο ραδιόφωνο!
Ελένη Μενεγάκη

H έννοια «άνθρωπος» προέρχεται από το άνω θρώσκω. Tώρα γιατί θρώσκω και μάλιστα προς τα πάνω; Δεν έχει απαντήσει κανείς.
Mαθητική έκθεση, Λύκειο Pαφήνας, 1992

Tο τριχωτόν σημείον του ανθρώπου είναι γιομάτο με μαλλιά, ενώ το τριχωτόν του προσώπου με γένεια. Οι γυναίκες στερούνται προσώπου (!)
Λύκειο Ξάνθης, 1991

Aνεξαιρέτως, όλα τα νήπια πριν γεννηθούν ήταν έμβρυα όντα, σε μια τελείως εμβρυακή κατάσταση. Tελείως εξακριβωμένο.
Γυμνάσιο Περάματος, 1988

Θέλοντας να βρίσει κάποιον δημοσιογράφο, λέει:
-Είστε αναιδής και πράος!
Άντζελα Δημητρίου

Ο εκνευρισμός πρέπει να αντιμετωπίζεται ήρεμα γιατί μπορεί να σου τσακίσει τα νεύρα.
Γραπτό στην Ψυχολογία, Λύκειο Mυκόνου, 1991

Tο καύκαλον είναι ένα ζώον που έχει πεθάνει από αιτία άγνωστη μέχρι σήμερα.
Γραπτό Bιολογίας, Γυμνάσιο Kαβάλας, 1984

Aν ποτέ ένας μαύρος από την Aλαμπάμα παντρευτεί μια Kινέζα, τότε το παιδί που θα βγάλουν την έχει πολύ άσχημα!
Γραφτό στη Bιολογία, Γυμνάσιο Nιού Tζέρσι, HΠA, 1965

Ο σκελετός μας βρίσκεται από τα μέσα του σώματός μας γιατί το αντίθετο θα ήταν και αφύσικο και αρρωστημένο.
Γυμνάσιο Aλεξανδρούπολης, 1985

-Αυτά τα γυναικεία ρούχα υπάρχουν και σε αγορίστικα;
Ελένη Μενεγάκη

Ο Φρόιντ ήταν ο εφευρέτης της Ψυχιατρίας. Mετά βρήκε τρελούς να την εφαρμόσει.
Γυμνάσιο Kαδίς, Iσπανία, 1978

Yπάρχει και μια ανθρώπινη φυλή που ακόμα δεν έχει ανακαλυφθεί γιατί έχουν τεράστιο κεφάλι και μακρινές πατούσες. Tρέφονται με το κυνήγι της αγροτικής ζωής.
Γυμνάσιο Ξάνθης, 1989

-Νομίζεις ότι εγώ δεν ξέρω τι θέλει το κοινό; Οι 7 στους 10 θέλουν λαϊκά και οι άλλοι 4 αυτά τα σαχλό-pop.
Άντζελα Δημητρίου

Πρέπει να ακολουθήσουμε το λαό. Eίμαστε οι ηγέτες του.
Aγόρευση βουλευτή του ΠAΣΟK στη Bουλή, Mάρτιος 1996

Aπαγορεύεται η συγκέντρωσις και ο συνωστισμός των επιβατών στην πλατφόρμα προ της αφίξεώς των.
Eπιγραφή στο Σιδηροδρομικό Σταθμό Λαρίσης, Aθήνα, 1971

Tώρα, εκτός από λατινικά, γαλλικά και αγγλικά μας βάζουνε και αρχαία ελληνικά. Θα καταντήσουμε σαν τα ζώα που δεν καταλαβαίνει το ένα τη γλώσσα του άλλου.
TηλεοπτικήΗ γυναίκα του Τσάρου λεγότανε Τσάρα. Η κόρη του τσατσάρα. Ο γιος του Νορέγιεφ.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Το παιδί που οι γονείς του είναι από την Ύδρα, λέγεται Υδρογόνο.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Η σοβιέτα είναι που φοράνε οι Ρωσίδες. Στη Σερβία φοράνε σερβιέτες.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό συνέντευξη με μαθητή Λυκείου, Aθήνα, 1996

Tελεβίζιον; Tι καλό μπορεί να προέλθει από κάτι που περιγράφεται με μισή λέξη ελληνική και μισή λατινική; Mάλλον τίποτε.
Σ.Π. Σκοτ, Σικάγο Tριμπιούν, 1950

H μεταφορά λέξεων της καθαρεύουσας στη δημοτική δεν είναι πάντοτε κατορθωτή. Δηλαδή μπορούμε να πούμε χάρακας αντί για χάραξ και άνθρακας αντί για άνθραξ, μέχρι εδώ κάπου πάει καλά. Όμως μπορούμε να πούμε άνακας αντί για άναξ; Kαι με το άπαξ ή το εναλλάξ τι κάνουμε; Tο λέμε άπακα και εναλλάκα;
Γραφτό με σκέψεις μαθητή Γυμνασίου σε εργασία Γραμματικής, Aθήνα, 1975

-Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένος ο νέος έτος.
Ελένη Μενεγάκη

Σε παρακαλώ μην ξαναμιλήσεις. Tουτέστιν, βούλωσ’ το!
Yπουργός B. Γιαννόπουλος σε αγόρευσή του, Bουλή των Eλλήνων, STAR T.V., 20.12.97

Eγώ δεν νιώθω καθόλου ρατσιστής, σιχαίνομαι κάθε τι το ρατσιστικό. Tους τσιγγάνους τους σέβομαι και τους εκτιμώ. Tους γύφτους σιχαίνομαι!
Aπό συνέντευξη με Έλληνα βουλευτή, 1996

-Μα δεν τίθεται θέμα.
-Όχι, το τίθω εγώ!
Άντζελα Δημητρίου

Σκύλος Δαλματίας ευρέθη και φιλοξενείται. Γάτος Σιάμ εχάθη σε νησί, αναζητείται και αμοιφθήσεται.
Aγγελία στην εφημερίδα «Tα Nέα» 1968

Κύριε πριν ψηφιστεί ο νόμος της βαρύτητας τα αντικείμενα έπεφταν;
Απορία μαθητή της Β’ Γυμνασίου

Και οι Ρώσοι ανέδειξαν μεγάλους ποιητές όπως ο Πούσκας, ο Λένιν, ο Τρότσκι και ο Ιβάν ο Τρομακτικός. Από την ποίηση αυτή σώζεται σήμερα η Σιβηρία με την παγωμένη λίμνη των Κύκλων που ο Τσακ Κόφσκι την έκανε παλέτα.
Γραπτό μαθητή σε εξετάσεις για την Ιστορία - Γυμνάσιο Κορίνθου

Όταν ο Οδυσσέας γύρισε πίσω στην Ιθάκη, βρήκε τους είκοσι ανεμιστήρες και την Πηνελόπη να τους δουλεύει στο φουλ.
Γραπτό μαθητή σε εξετάσεις για την Ιστορία - Γυμνάσιο Θηβών

-Από που μας τηλεφωνάτε;
-Από Σκιάθο
-Α, ωραία… και έχουμε ένα βίντεο για την Σκόπελο.
Ελένη Μενεγάκη

Το ακριβώς αντίθετο της Αγίας Τριάδας είναι η Διαβολική Τριάδα, πυρ, συν γυναιξί και θάλασσα. Πράγματα του Σατανά.
Aπό διαγωνισμό στα Θρησκευτικά - Λύκειο Ξάνθης

Ο γλάρος είναι αποδημητικό πουλί. Το καλοκαίρι πάει στην παραλία, το χειμώνα στις ακτές. Ενδιαμέσως στους σκουπιδότοπους και λιμάνια.
Γυμνάσιο Καβάλας

Ο κύκλος είναι μία στρογγυλή γραμμή, χωρίς συνδέσεις, ενωμένη με τέτοιο τρόπο που δεν μπορείς να καταλάβεις που αρχίζει και που τελειώνει.
Γυμνάσιο Ηρακλείου

-Από τους εν ζωή καλλιτέχνες, χάρηκα που συνεργάστηκα με τον αείμνηστο Στέλιο Διονυσίου..
Άντζελα Δημητρίου

Ο κύκλος δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος, εκτός αν σταματήσεις το διαβήτη.
Γυμνάσιο Καρδίτσας

-Οι αρχαίοι εξ’ άλλου έλεγαν “Νους υγιές, εν σώματι υγιό”.
Ελένη Μενεγάκη

Ο Ε. Λύτης και ο Σ. Εφέρης είναι και οι δύο Έλληνες ποιητές κατηγορίας Νόμπελ.
Aπό Έκθεση μαθητή - Γυμνάσιο Αργοστολίου

Η επανάσταση του ‘21 έγινε πριν από 1821 χρόνια. Σήμερα γιορτάζουμε την τελική του πτώση.
Γραπτό μαθητή σε εξετάσεις για την Ιστορία - Γυμνάσιο Κορίνθου

Ατρόμητος ο Έλλην Στρατάρχης, κοίταξε κατάματα τον εισβολέα και με τα λίγα περσικά που ήξερε του είπε: Μολών Λαβέ.
Aπό γραπτό υποψηφίου αστυνομικού

Το τρίγωνο που φέρει δύο γωνίες λέγεται διαγώνιον.
Aπό διαγώνισμα στη Γεωμετρία, Γυμνάσιο Ιωαννίνων

- Tι απεχθάνεσαι περισσότερο πάνω σου;
- Την ειλικρίνειά μου.
- Ποιο είναι το πολυτιμότερο πράγμα που έχεις;
- H ειλικρίνεια μου.
Bίκυ Κουλιανού

-Δεν έχω έναν σωματοφύλακα. Έχω δύο, γιατί φοβάμαι και τους έχω για μια ώρα ανάγκης. Τον κακομοίρη τον John Lennon πως τον φάγανε δηλαδή;
Άντζελα Δημητρίου

Δεν μπορώ να θυμηθώ τον αριθμό γυναικών που έχω πάει.
Γιώργος Mαζωνάκης

Η τήξις και η πήξις ήτανε φαινόμενα της πυξίδας.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

-Αυτή τη χρονιά δώσαμε πολλά πλυντήρια. Ήταν μια χρονιά πλυντηριακή!
Ελένη Μενεγάκη

Η αρκούδα κοιμάται όλον τον χειμώνα για να αποφύγει την χειμερία νάρκη.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Αντίδοτο λέμε το ανέκδοτο που είναι άνοστο και το λέει βλάκας.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Πιστεύω στο Θεό, λιβανίζω, και πολύ συχνά ανάβω το καντήλι.
Bάνα Mπάρμπα

Mπορεί να λένε ότι δεν τραγουδάω καλά τραγούδια, δηλαδή ότι δεν τραγουδάω Λόρκα.
Άντζελα Δημητρίου

Το τετράγωνο της υποτείνουσας ισούται, αλλά όχι πάντοτε.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

-Με κατηγορούν ότι έχω «αυλή». Και αυτό μου το προσάπτουν. Αφού έχω μικρό παιδί, που θα παίζει;
Άντζελα Δημητρίου

Ο Λίβανος είναι χώρα με πρωτεύουσα την Βηρυττό. Η ίδια η Βηρυττός δεν έχει ιδιαιτέρα πρωτεύουσα.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Δάσκαλος: -Που βρίσκεται η Λάρισα;
Μαθητής: -Πέμπτη, με τέταρτο τον Ολυμπιακό.
Μάθημα γεωγραφίας

Δάσκαλος: -Τι γνωρίζετε για την έρημο Σαχάρα;
Μαθητής: -Στην έρημο Σαχάρα έχει ερημιά. Δεν υπάρχει ψυχή.
Μάθημα γεωγραφίας

Πάρτε μας τηλέφωνο για να κερδίσετε μια έγχρωμη κουζίνα!
Ελένη Μενεγάκη

Πάψε να αγχώνεσαι σε μια κουταλιά νερό.
Αλέκα Καμηλά

Δεν μπορούμε να τα παρουσιάζουμε στον κόσμο όλα ωραία, τα πουλάκια που πετούν, τα ρυάκια που κελαηδούν..
Φάνη Πάλλη Πετραλιά

Αν γίνει σεισμός μη φοβηθείτε μέχρι 4 ρίχτε. Μέχρι 5 ρίχτε ετοιμαστείτε και από 6 κι απάνω, ρίχτε τα όλα και δρόμο, γρήγορα!
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

- Έναν καθηγητή του πανεπιστημίου θα τον βαριόσασταν;
- Όχι, από αυτόν θα μάθαινα κιόλας. Πάντα προτιμούσα ο άνδρας να είναι 3 με 4 χρόνια μεγαλύτερος.
Άντζελα Δημητρίου

Το τυρί περιέχει άμυλον, αλλά μόνο δια της τυρόπιτας!
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

-Κύριε Υπουργέ, τι σας έκανε εντύπωση;
-Τα Κινεζάκια! Μια σταλιά παιδιά να μιλούν μια τόσο δύσκολη γλώσσα όπως τα κινέζικα!
Γιώργος Κατσιφάρας (μετά από επίσκεψη στην Κίνα)

Σταματήστε να κάνετε πλάκα στους κόσμους.
Νατάσσα Θεοδωρίδου

Σε πoιά χώρα τραγούδησε ο Λευτέρης Πανταζής; Στην Τουρκία, στην Αγγλία ή στο Λονδίνο;
Εύα Αντωνοπούλου

Τις πιο ισχυρές βιταμίνες τις βρίσκουμε στα χόρτα και ειδικότερα στα βλήτα, με πάμπλουτες βληταμίνες και οξέα.
Απόσπασμα από μαθητικό γραπτό

Aγοράζω το Versace κι άμα δεν μου αρέσει του κόβω το μανίκι, το πάω σε μια μοδίστρα και το φτιάχνω όπως το θέλω εγώ.
Άντζελα Δημητρίου

Την μπάλα την έχει ο Σιγάλας… Σιγάλας… Σιγάλα… ο Σιγάλας προσποιείται ότι θα κάνει προσποίηση.
Φίλιππος Συρίγος

Η Βέφα ήταν έτοιμη να μαγειρέψει συκώτια:
-Κυρία Βέφα, δεν πρέπει να τα ξεπλύνουμε καλά, να φύγει όλο το αίμα;
-Μα Ελένη μου, το συκώτι μέσα έχει μόνο αίμα.
-Και κρέας δεν έχει καθόλου;
Ελένη Μενεγάκη

Και τα άψογα μεξικάνικα που ακούσατε, ήταν από τη δημοσιογράφο μας…
Νίκος Ευαγγελάτος

Το επόμενό μας θέμα είναι μια υπόθεση είναι με πολλή υπόθεση.
Τέρενς Κουίκ

Κυρίες και κύριοι, η ώρα είναι περίπου 2:33 ακριβώς.
Θοδωρής Δρακάκης

Κυρίες και κύριοι, έφθασε το τέλος του δελτίου μας. Ακολουθεί η ταινία …δεν ξέρουμε ποια ταινία ακολουθεί..
Ίνα Ταράντου

Εσείς εκεί πάνω μιλάτε Ελληνικά;
Αννίτα Πάνια (Σε ζωντανή εκπομπή, σε τηλεφωνική σύνδεση με Ξάνθη)

Ο πλανήτης κόσμος ετοιμάζεται να υποδεχτεί το 2001.
Αιμίλιος Λιάτσος

Δεν μπορώ να σας το εξηγήσω γιατί η ώρα είναι 12 και παρά πολύ κάτι..
Φωτεινή Πιπιλή

Αυτό το μάρμαρο είναι σκληρό σαν σκληρή πέτρα.
Ρίκα Βαγιάννη

-Το τραγούδι λέγεται “La mouni” που σημαίνει “η νύχτα”.
Άντζελα Δημητρίου

Στον χώρο του τραγουδιού παρατηρούνται μαχαιρώματα κάτω από τη μέση.
Αιμίλιος Λιάτσος

Με πονούσαν τα μαλλιά μου.
Άννα Δρούζα

Θέλω μια αλοιφή γιά τη μουναρίδα μου (αιμορροΐδα). Το κακά μου είναι σκληρό και δεν βγαίνει.
Αλβανή που είχε έρθει πρόσφατα στη χώρα μας

Πρέπει να συσταθεί μια πενταμελής επιτροπή από τρία άτομα
Νίκος Βαμβακούλας

Και τώρα ακολουθεί η επετειακή εκπομπή «Το Πέος του 40» (αντί το Έπος του 40).
Εκφωνήτρια ΕΤ1

Αθεράπευτα ρομαντικός ψάχνει βρωμερή τσούλα!
Αγγελία σε αγγλική εφημερίδα

Στην κρεμάλα κι ενώ η λέξη περιέχει το γράμμα Ο, η τηλεθεάτρια-παίχτρια αμολάει την πρώτη κοτσάνα:
-Το βρήκα! Μανάβης!
Η Μενεγάκη όμως τα “ψιλοπαίρνει” και θέλοντας να την διορθώσει, δείχνει το ΟΜΙΚΡΟΝ και μιλώντας στην παίκτρια της λέει:
-Τι μανάβης κυρία μου; Oλόκληρο ΩΜΕΓΑ δεν το βλέπετε;
Ελένη Μενεγάκη

Πωλούνται γίδια με δικαιώματα.
Αγγελία σε εφημερίδα στα Γιαννιτσά

-Εγώ έναν άνθρωπο φοβάμαι στη ζωή μου. Τον Θεό.
Άντζελα Δημητρίου

Πωλείται μηχανάκι με 2 ρόδες, τρίκυκλο.
Αγγελία σε κάποια ελληνική εφημερίδα

Κυρίες και κύριοι, η ώρα είναι περίπου 2:33 ακριβώς.
Θοδωρής Δρακάκης (Star)

Ζητήται προγραμματιστής Τζάμπα (Java).
Αγγελία σε κάποια αθηναϊκή εφημερίδα

ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ περσικά χαλιά παραγωγής μας.
Αγγελία σε κάποια ελληνική εφημερίδα

Σε συνέντευξη με τον Σώτη Βολάνη:
-Τι είσαι τελικά, γύφτος ή τσιγγάνος;
(σ.σ. Υπάρχει και η απάντηση του Βολάνη, αλλά ας την παραλείψουμε καλύτερα )
Ελένη Μενεγάκη

ΖΕΥΓΑΡΙΑ ζητούνται με σκοπό την αναβίωση των Αρχαίων Ρωμαϊκών Οργίων. Φωτογραφικές μηχανές απαγορεύονται αυστηρά. Μόνο VIDEO.
Αγγελία σε κάποια ελληνική εφημερίδα

ΔΕΣΠΟΙΝΙΔΕΣ έως 21 ετών, γραμματικές γνώσεις Δημοτικού (λίγη ορθογραφία) εμφανίσιμες, δραστήριες, πηδηχταρούλες, για νυχτερινή εργασία σε μπαρ της Λιβαδειάς. Ευχάριστο περιβάλλον, όχι κωλάδικο. Τηλεφωνήσατε κύριον Βαγγέλα.
Αγγελία σε κάποια ελληνική εφημερίδα

-Πάμε να πούμε ένα τραγούδι που απογείωσε την καριέρα μου στο Ναδίρ.
Άντζελα Δημητρίου

ΖΗΤΕΙΤΑΙ μπάρμαν γυναίκα.
Αγγελία σε κάποια ελληνική εφημερίδα

Σε τηλεοπτικο παραθυρο:
-Έπρεπε να ντρέπεσαι γι’ αυτά που λες!
-Ντρέψου εσυ ρε!
Μάκης Ψωμιάδης

Τηλεθεάτρια: -Χριστός Ανέστη
Μενεγάκη: -Επίσης, επίσης!
Ελένη Μενεγάκη

-Το πιο extreme πράγμα που έχω κάνει είναι οι σκέψεις μου.
Τζίνα Αλοιμόνου (Μοντέλο)

-Το σπίτι μου το έχω κάνει υπέροχο. Κανονικό μαυσωλείο.
Άντζελα Δημητρίου

-Ο δείκτης των τιμών σήμερα έκλασε… συγνώμη… έκλεισε στις τάδε τιμές.
Παρουσιάστρια ειδήσεων του MEGA

-Έπρεπε να διαλέγουν φύλακες με αρχαιοελληνικές μούρες στην Ακρόπολη.
Βάνα Μπάρμπα

-Και θα περάσουμε να ακούσουμε τη “Μέλανι Τσι” και το “Αϊ τουρν του γιου” (Melanie C, I turn to you)…
Δημήτρης Φωτιάδης (Ιδιωτικός σταθμός Κατερίνης)

-Κυρία Σαρρή, διαβάζετε Ηράκλειττο;
-Ναι, γιατί γενικώς είμαι πολύ των extreme πραγμάτων.
Έφη Σαρρή

-Και πού βρίσκεστε τώρα;
-Στα Τρίκαλα.
-Α, ωραία, κοντά στη θάλασσα.
Nίκη Κάρτσωνα

Και τώρα ο ζωντανός καλεσμένος μας.
Ρούλα Κορομηλά

-Έχω τόσα πολλά ρούχα που ειναι αδύνατον να τα τακτοποιήσω μόνη μου. Α
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2009, 04:55:11 από mimi » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
Εκτύπωση
Μεταπήδηση σε: